Ekologicky šetrné pranie

Pranie a pracie prostriedky

Existujú rôzne druhy pracích práškov a taktiež znečistenia. Tu je malý sprievodca praním. Dbajte, prosím, vždy pokynov na prepratých textíliách a tiež na použitom pracom prostriedku.

Univerzálné pracie prášky

Vhodné pre normálne a silne znečistené prádlo vďaka obsahu bielidlá a optických zjasňovačov. Sú vhodné aj pre vyššie teploty a pre všetky typy nečistôt a škvŕn. Nepoužívajte na vlnu a hodváb.

Prášky na farebnú bielizeň

Špeciálne určené pre farebné alebo čierne prádlo. Vyznačujú sa vysokou praciou schopnosťou pri súčasne maximálnej ochrane farieb. Neobsahujú bieliace látky a optické zjasňovače. Zároveň chráni farby oblečenia, aby sa zabránilo ich prenosu medzi jednotlivými kusmi oblečenia. Nevhodné pre vlnu a hodváb.

Univerzálny tekutý prací prostriedok

Vzhľadom k svojej tekutej forme sú zvlášť silné pri nízkych teplotách až do 60 ° C, v niektorých prípadoch dokonca až do 95 ° C, rovnako ako na prádlo zašpinené mastnotou. Neobsahujú žiadne bieliace látky a preto sú veľmi vhodné pre citlivé farebné textílie, rovnako ako tmavé a čierne oblečenie. Vďaka svojej tekutej konzistencii netvorí hrudky, ktoré niekedy ostávajú v práčke po praní s pracím práškom. Sú ideálne aj na odstránenie škvŕn pred praním.

Tekutý prací prostriedok na jemné prádlo

Jedná sa o špeciálne výrobky pre jemné textílie, ako je vlna, hodváb a niektoré syntetické vlákna a je možné s nimi prať v teplotnom rozsahu 30 ° C - 40 ° C. Aj tieto tekuté prostriedky neobsahujúce bielidlá ani optické zjasňovače a sú šetrné k farebnému prádlu. Vďaka enzýmom je bielizeň hygienicky čistá i pri použití nízkych teplôt.

Koncentráty

Zmenené umývacie návyky, technologický pokrok a snaha o lepšie životné prostredie priniesli v posledných rokoch stále väčší úroveň koncentrácie najmä v pracích prostriedkoch. Superkoncentráty sú najekologickejšiou formou:
Superkoncentráty sa vyznačujú silnou kombináciu účinných látok a menším obsahom plnidiel než bežné prostriedky. Vďaka tomu je možné používať výrazne nižšie dávky a menej škodlivých chemických látok, menšie balenie a vďaka tomu menšiu záťaž pri doprave. Superkoncentráty znamenajú prínos pre ekologickú rovnováhu.

Dávkovanie pracích prostriedkov

Len pri starostlivom dávkovaniu podľa návodu a tvrdosti vody dosiahnete optimálne výsledky prania a osobne prispejete k ochrane životného prostredia.

Dávkovanie a tvrdosť vody

Tvrdosť vami používanej vody je rozhodujúca pre dávkovanie pracích prostriedkov. Čím tvrdšia voda, tým vyššia dávka prostriedku. Presný stupeň tvrdosti vody vám oznámi prevádzkovateľ vášho vodovodu.

Zatočte rýchlo sa škvrnami

Väčšina škvŕn na látke uschne. Čím skôr sa škvrnou niečo urobíte, tým ľahšie sa jej zbavíte. Tu je niekoľko tipov pre bežné škvrny:

Škvrny od krvi a bielkoviny prepláchnite vodou s tekutým pracím prostriedkom.
Škvrny od červeného vína, ovocia, trávy okamžite ešte za mokra ošetrite roztokom octu s vodou.
Nečistoty na golieri ošetrite pred praním trochou vody s neutrálnym čistiacim prostriedkom.
Na odolné škvrny naneste pred praním tekutý prací prostriedok alebo neutrálny čistiaci prostriedok.

Koľko bielizne prať naraz v práčke?

Čím plnšie práčka je, tým menej častejšie budete musieť prať a tým viac ušetríte - svoje peniaze aj životné prostredie. Prací bubon práčky ale na druhú stranu nesmie byť preplnený, aby sa prací prostriedok s vodou mohli dostať k bielizni pre odstránenie nečistôt. Nad bielizňou v bubne mi vždy mal byť priestor na šírku dlane. Pre jemné tkaniny, ako je vlna alebo jemné prádlo sa odporúča bubon naplniť ešte menej. V opačnom prípade dochádza k veľkému treniu medzi jednotlivými kusmi oblečenia a to sa tak môže poškodiť.

Predpierka - v najlepšom prípade len výnimočne

Moderné práčky majú dostatočný výkon pre odstránenie bežných nečistôt pomocou štandardného pracieho programu. Predpieranie preto nie je potrebné použiť vo väčšine prípadov. Predpierka vyžaduje ďalšiu energiu, vodu a čistiace prostriedky, ktoré môžete ušetriť.


Skontrolujte teplotu prania!

Vzhľadom k tomu, že sa bielizeň dnes perie častejšie ako predtým, nebýva väčšinou tak špinavé. Vyvárka bieleho prádla spotrebuje štyrikrát viac energie ako pranie na 40 ° C a dvakrát toľko než pranie na 60 ° C. Okrem toho možno väčšina baktérií zničiť už pri 60 ° C. Preto sa vyvárka odporúča len pri praní bielizne po chorých osobách alebo pri praní dojčenskej výbavy.

Certifikáty